Co poniedziałek w warszawskim Forcie Sokolnickiego spotykają się osoby chcące porozmawiać w językach obcych, a przy tym miło spędzić czas. Są wśród nich studenci Erasmusa, pasjonaci i ludzie, którzy po prostu mają zamiar poćwiczyć to, czego się nauczyli. “Tandemy językowe” są organizowane już od kilku lat i miały setki edycji. Na sali są rozstawione stoliki – gdy usiądziesz przy pierwszym, będziesz mieć okazję porozmawiać po niemiecku; przy kolejnym trwa gorąca dyskusja w języku włoskim…
Jeden z uczestników zdecydowanie się jednak wyróżnia. Co chwilę siada przy kolejnym stoliku, by prowadzić rozmowę to po hiszpańsku, to po niemiecku… A gdy okazuje się, że ktoś siedzący obok niego zna kataloński albo serbski, sprawnie przechodzi na któryś z tych języków i kontynuuje rozmowę. Poznajcie Pawła Koperka, poliglotę, który jest jednym z organizatorów warszawskich “Tandemów językowych”. W przeciwieństwie do wielu poliglotów, którzy chcą nauczyć się kilkunastu lub kilkudziesięciu języków, Paweł stawia sobie zupełnie inny cel. Postanowił skupić się na mniejszej liczbie języków (obecnie na siedmiu) i osiągnąć pełną biegłość w każdym z nich, aby móc rozkoszować się bogactwem literatury, muzyki i kina każdej z kultur do której te języki są furtką. Misją Pawła jest również pomaganie obcokrajowcom w nauce języka polskiego. Na ostatnim zlocie poliglotów w Berlinie, który odbył się na początku maja, poprowadził warsztaty, aby zachęcić uczestników z całego świata do nauki naszego języka. Prezentował przy tym podręcznik do polskiego, który opracował wspólnie z Jimmym Melo w oparciu o ciekawą metodę stworzoną przez tego brazylijskiego poliglotę.
Już 23 i 24 czerwca będziecie mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Pawła Koperka razem z innymi poliglotami: Marlonem Couto Ribeiro i Konradem Jerzakiem vel Doboszem. Paweł, który z wykształcenia jest informatykiem, opowie na nich, w jaki sposób skutecznie wykorzystywać komputer i Internet w nauce języka. Drugiego dnia będzie opowiadał z kolei o tym, jak skutecznie wykorzystać rozmowy z obcokrajowcami, aby zacząć porozumiewać się biegle w języku obcym.
Więcej informacji o warsztatach znajdziecie tutaj.