Nauka angielskiego – 10 przydatnych wskazówek

Uczysz się angielskiego, ale stoisz w miejscu? Nauka angielskiego nie daje wystarczających efektów?

Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci odnieść sukces w opanowaniu tego języka:

1. Nie wkuwaj słówek

Niezależnie od tego, czy próbujesz zapamiętać listę przedmiotów kuchennych, “phrasal verbs” czy nieregularne formy czasowników, Twoja praca nie przyniesie porządanych skutków. Staraj się uczyć nie słówek, a całych zdań, dzięki czemu łatwiej je zapamiętasz i dowiesz się, jak łączą się z innymi wyrazami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czemu wkuwanie słówek jest nieskuteczne, przeczytaj nasz artykuł: 10 powodów, dlaczego nie należy wkuwać słówek

2. Opanuj alfabet fonetyczny i wymowę poszczególnych dźwięków

Ludzie często skarżą się, że gdy mówią po angielsku, nikt ich nie rozumie. Dzieje się tak dlatego, że wymawiamy angielskie słowa i zdania używając dźwięków z języka polskiego, których Anglicy i Amerykanie często nie są w stanie odpowiednio skojarzyć. Czy wiesz, że “u” w słowie “put” jest inne niż “oo” w słowie “food”? A czy wiesz, że ani w jednym, ani w drugim przypadku, nie wymawia się tego dźwięku tak, jak polskiego “u”? A czy wiesz, że Amerykanie  wymawiają “I’ll” tak samo jak słowo “all”? Aby zrozumieć te subtelne różnice, warto poznać alfabet fonetyczny i zacząć go stosować do zapamiętywania wymowy poszczególnych słów. Staraj się też wsłuchiwać w to, jak Anglicy i Amerykanie wymawiają całe zdania, na co kładą nacisk i jak upraszczają wymowę niektórych wyrazów. Próbuj powtarzać wszystko w taki sposób, by jak najlepiej odtworzyć brzmienie słowa, a zupełnie zapominając o tym, jak się je zapisuje. Zaczniesz brzmieć dzięki temu bardziej naturalnie.

3. Włącz angielski do swojego życia

Nauka języka odbywa się nie tylko na lekcjach w szkole językowej, ale przede wszystkim poza nimi. Postaraj się zwiększyć kontakt z językiem angielskim na co dzień – zmień język swojego telefonu i Facebooka na angielski (jeżeli jesteś trochę szalony, możesz na Facebooku ustawić też piracką wersję tego języka). Słuchaj piosenek, oglądaj filmy w oryginale (jeżeli nie rozumiesz wszystkiego, włącz napisy zamiast lektora), graj w gry komputerowe w oryginalnej wersji. Im więcej będziesz mieć kontaktu z językiem, tym lepiej zaczniesz go rozumieć.

4. Nauka angielskiego powinna być podzielona na dwie części

Nauka angielskiego powinna składać się z dwóch elementów:

1) Intensywnej nauki, czy to samodzielnej, czy to na zajęciach. Powinieneś tutaj starać się ćwiczyć, powtarzać, wychodzić poza strefę komfortu, co nie zawsze jest przyjemne.

2) Korzystania z języka w sposób, który sprawi Ci radość. Tutaj wybierz coś, co lubisz robić i wykorzystaj do tego angielski – czytaj książki, rozmawiaj z ciekawymi ludźmi, słuchaj muzyki…

Staraj się podzielić swój czas tak, by intensywna nauka zajmowała na samym początku 80%, a gdy wejdziesz na wyższy poziom – maksymalnie 20% czasu, który poświęcasz na poznawanie angielskiego. Pozostałą część wypełnij tym, co przyjemne. Z początku będziesz potrzebować większego wysiłku, by poznać podstawy, ale z czasem ślęczenie nad książkami nie da Ci już takich efektów jak kontakt z żywym językiem i używanie go dla przyjemności.

5. Ucz się reguł, a nie wyjątków

Większość ludzi skupia się na tym, by poznawać wyjątki, które często okazują się mało przydatne. Gdy uczymy się np. użycia słowa “it”, wpaja się nam do głowy, że w odniesieniu do statków używa się słowa “she”, ponieważ marynarze traktują je jak kobietę, a nie jak przedmiot. Ale jak często będziesz mówić o statkach? Czy warto tracić czas na takie szczególiki, zwłaszcza na początku nauki? Gdy poznasz jakąś regułę, staraj się ją ćwiczyć, zapominając o wyjątkach. Zajmij się nimi, gdy reguła będzie już zautomatyzowana w Twojej głowie. Jeżeli wyjątki są ważne, będą pojawiały się tak często, że na pewno je zapamiętasz.

6. Wybierz swoją ulubioną wersję

Ludzie poznają często “międzynarodową wersję angielskiego”. Uczą się mówić płynnie, ale traktowani są zawsze jak obcokrajowcy. Popełniają też niekiedy różne błędy, które nie przydarzają się “native speakerom”. Dobrze jest więc na samym początku nauki zdecydować, jakiej wersji języka angielskiego będziemy chcieli się uczyć – amerykańskiej, brytyjskiej, a może jeszcze innej? Tutaj warto wybrać tą, która bardziej nam się podoba i przyda nam się w przyszłości. Jeżeli planujesz wyjazd do Anglii, osłuchuj się z brytyjskim akcentem, który jest dość trudny do zrozumienia. Staraj się wymawiać poszczególne słowa tak jak Brytyjczycy (mówienie z typowym angielskim akcentem to naprawdę ogromna frajda). A może wolisz wyjazd do Irlandii – “Grant!”, jak powiedzieliby Irlandczycy. Poćwicz ich wymowę, naucz się typowych zwrotów, które stosowane są na “zielonej wyspie”. Jeżeli fascynują Cię Stany Zjednoczone, zdecyduj się na American English, którego przykłady znajdziesz bez trudu w większości filmów.

7. Ucz się codziennie. Nauka angielskiego wymaga regularności

Nauka języka nie jest trudna. Osiągnięcie dobrych skutków wymaga nie tyle talentu, co systematyczności. Jeżeli chcesz osiągnąć sukces, musisz uczyć się codziennie. Zaplanuj sobie swój kalendarz tak, by znaleźć w nim miejsce na naukę, czy to intensywną, czy połączoną z przyjemnością. Ważne, by codziennie mieć kontakt z językiem.

8. Stosuj technikę “pomidora”

Zapamętujemy najlepiej to, co jest na początku i na końcu. Musimy zatem tak przechytrzyć nasz mózg, by wydawało mu się, że czas poświęcony na naukę składa się z samego początku i końca. Musi być on zatem dość krótki, ale na tyle długi, byśmy mogli się czegoś skutecznie nauczyć. Warto zatem stosować technikę “Pomodoro” stworzoną w latach 80. przez Włocha Francesco Cirillo. Zgodnie z jej założeniami musimy czas podzielić na 25-minutowe sesje przerywane kilkuminutowymi przerwami. Nie będziemy wtedy się męczyli i wykorzystamy nasz czas najefektywniej. Cirillo wykorzystywał kuchenny zegarek w kształcie pomidora do odmierzania tych odcinków czasowych, stąd też wzięła się nazwa metody.

9. Powtarzaj

Jeżeli uczysz się, ale nigdy nie powtarzasz tego, czego się nauczyłeś, nie osiągniesz sukcesu. Nauka języka polega na ciągłym powtarzaniu i wykorzystywaniu w praktyce tego, czego się nauczyliśmy. Zaplanuj w swoim kalendarzu sesje powtórkowe – najlepiej do tego wykorzystać czas poświęcony na intensywną część nauki – powtórki nie będą zawsze przyjemne, ale są konieczne do tego, by utrwalić poznany materiał.

10. Bądź jak dziecko

Małe dzieci nie boją się popełniać błędów. Przyglądam się często moim córkom, które uczą się polskiego – gdy użyją niewłaściwie jakiegoś słowa, poprawiam je, a one zupełnie nie przejmując się popełnionym błędem, powtarzają po mnie i korygują pomyłkę. Przyjmij zawsze takie podejście w nauce – gdy popełnisz błąd i ktoś zwróci Ci uwagę, koniecznie powtórz – już teraz poprawnie – słowo, które wcześniej źle wymówiłeś, albo zdanie, w którym znajdował się bład. Dzięki temu dużo szybciej zapamiętasz właściwą wersję. Nie martw się też popełnianymi błędami – są one częścią nauki języka obcego.

Mam nadzieję, że rady okażą się pomocne. Powodzenia w nauce angielskiego!

O autorze

Konrad Jerzak vel Dobosz

Autor książki "Sekrety poliglotów", poliglota, uczestnik programu "The Brain -
Genialny umysł", w którym był testowany ze znajomości 14 języków obcych; jeden z organizatorów warsztatów językowych odbywających się od 2014 r. w Polsce.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Subscribe to get the latest updates
>
%d bloggers like this: