Poznaj poliglotów prowadzących warsztaty – Marlon Couto Ribeiro

13 kwietnia, 2015 in Blog

Jest połowa listopada. W warszawskim metrze tłoczą się pasażerowie. Do jednego z nich, człowieka o wyraźnie azjatyckich rysach twarzy, podchodzi uśmiechnięty brunet i wita się z nim po japońsku. Azjata jest jednak nieco zmieszany, bo nic nie rozumie. Jego rozmówca próbuje zatem kilku słów w języku tajskim, by sprawdzić, czy uda się nawiązać rozmowę… Bez skutku… Czas więc spróbować mongolskiego, koreańskiego, a jeśli i one nie zadziałają – chińskiego. Niestety okazuje się, że pasażer pochodzi z Indonezji, więc żadnego z języków nie rozumie. Chłopak, który go zagadnął, tym się jednak nie przejmuje – znalazł właśnie doskonałą okazję do tego, by nauczyć się kilku słów w języku indonezyjskim. Poznajcie brazylijskiego poliglotę Marlona Couto Ribeiro, który jest prawdziwym wulkanem energii i mieszkanką wybuchową, jeżeli chodzi o języki azjatyckie.

Gdy pytamy się Marlona, skąd jest, odpowiada zawsze, że z Gliwic, choć do Polski trafił zaledwie kilka lat temu. Jego szalona podróż do tej części Europy związana jest oczywiście z językami… Chciał podszkolić język polski, ale udało mu się zamieszkać w naszym kraju dzięki kontaktom z polskimi esperantystami. Dziś pracuje w szkole językowej Level w Gliwicach, gdzie uczy japońskiego, portugalskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Sam codziennie szlifuje jeszcze węgierski, tajski, mongolski, serbski, a w wolnych chwilach chodzi do pobliskiego baru z kebabami na arabskie konwersacje z pracującym tam Egipcjaninem.

Marlon jest jednym z inicjatorów warsztatów językowych, których pierwsza edycja odbyła się w grudniu 2014 roku w Gliwicach. Z pewnością to dzięki niemu zakończyła się ona ogromnym sukcesem (choć trzeba też tu dodać, że dużą rolę w czasie szkolenia odegrały ciasteczka według domowego, węgierskiego przepisu, które upiekła dla uczestników Anikó, narzeczona Marlona).

Jeżeli chcecie poznać osobiście tego przemiłego brazylijskiego poliglotę, z którego ust nie schodzi uśmiech, zapraszamy Was na warsztaty, które odbędą się w Krakowie, Warszawie i w Gliwicach (kliknijcie w link, aby dowiedzieć się więcej na temat szkoleń w każdym z miast). Już niedługo ukaże się też książka, będąca wywiadem rzeką z Marlonem – poznacie z niej nie tylko jego fascynującą historię, okraszoną wieloma zabawnymi anegdotami, ale dowiecie się także, jak uczy się języków na co dzień i co doradza ludziom, którzy są dopiero na początku drogi do zostania poliglotami.

O autorze

Konrad Jerzak vel Dobosz

Autor książki "Sekrety poliglotów", poliglota, uczestnik programu "The Brain -
Genialny umysł", w którym był testowany ze znajomości 14 języków obcych; jeden z organizatorów warsztatów językowych odbywających się od 2014 r. w Polsce.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Subscribe to get the latest updates
>
%d bloggers like this: