Poznaj poliglotów prowadzących warsztaty – Konrad Jerzak vel Dobosz

17 kwietnia, 2015 in Blog

W dusznych korytarzach podziemnego bazaru Palika znajdującego się w samym centrum Delhi jest jak zwykle gwarno. Ludzie przeciskają się między zatłoczonymi sklepikami, w których można kupić wszelkiego rodzaju błyskotki, ubrania i sprzęt elektroniczny. Do jednego ze sklepów właśnie wszedł turysta, więc od razu pojawił się przy nim sprzedawca, mający nadzieję na szybki zarobek. Czy uda mu się wcisnąć obcokrajowcowi dwa T-shirty z prasowanką “I love India”? Zazwyczaj w Indiach cena dla klientów zagranicznych rośnie czterokrotnie. Sprzedawca postanawia zastosować tę taktykę i tym razem.

– Sprzedam obie koszulki za 1800 rupii – mówi nieco łamaną angielszczyzną. Koszulki mają zatem kosztować ok. 110 zł.

Turysta uśmiecha się i odpowiada w hindi sprzedawcy:

– To bardzo drogie. Mogę zapłacić 300 rupii.

Sprzedawca lawiruje, próbuje negocjować, ale ostatecznie musi zejść z ceny o 80%, zdziwiony, że spotkał obcokrajowca mówiącego w jego rodzimym języku.

Konrad Jerzak vel Dobosz, poliglota z Warszawy, radzi sobie nie tylko na indyjskich bazarach, niezależnie od tego, czy musi tam targować się w hindi czy po tamilsku. Miał też okazję zadziwić swoją znajomością suahili przebywającego w Polsce Tanzańczyka, prowadzić rozmowy w dialekcie egipskim, przełożyć książkę Janusza Korczaka na portugalski w brazylijskiej wersji, czy też tłumaczyć konferencje z języka francuskiego. Jest też autorem książki “Sekrety poliglotów”, znajdującej się m.in. na liście bestsellerów książek językowych na portalu legimi.com. Opisuje w niej najważniejsze elementy, składające się na metody nauki wielkich poliglotów, takich jak kardynał Giuseppe Mezzofanti, odkrywca Troi Heinrich Schliemann czy niemiecki dyplomata Emil Krebs.

Już niedługo będziecie mogli poznać osobiście autora książki i dowiedzieć się nieco więcej na temat sztuczek i metod, które sam stosuje, a także tych wykorzystywanych przez innych lingwistów i miłośników nauki języków obcych. Konrad Jerzak vel Dobosz poprowadzi bowiem wykłady na warsztatach językowych, które odbędą się 25-26 kwietnia w Krakowie, 23-24 maja w Warszawie i 6 czerwca w Gliwicach. Aby dowiedzieć się nieco więcej o tych wydarzeniach, kliknij w linki powyżej.

O autorze

Konrad Jerzak vel Dobosz

Autor książki "Sekrety poliglotów", poliglota, uczestnik programu "The Brain -
Genialny umysł", w którym był testowany ze znajomości 14 języków obcych; jeden z organizatorów warsztatów językowych odbywających się od 2014 r. w Polsce.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Subscribe to get the latest updates
>
%d bloggers like this: