25. W Meksyku istnieje język ayapaneco, który był zagrożony ze względu na to, że jedyne dwie osoby, które się nim posługiwały, żyły skłócone od dziesięcioleci. Na całe szczęście niedawno udało się doprowadzić do pogodzenia się obu mężczyzn, a także dzięki współpracy mieszkańców ich rodzinnej wioski zbudowano szkołę, w której dzieci zaczęły uczyć się tego języka. Więcej informacji: ayapaneco.com
24. Język Indian Zuni z Ameryki Północnej przypomina japoński. Nancy Yaw Davis podczas zajęć z antropologii zetknęła się z językiem Zuni i dostrzegła podobieństwa obu języków. Np. niektóre słowa brzmią podobnie: “klan” to “kwe” w zuni oraz “kwai” po japońsku; “pajac” to “newe” po japońsku oraz “niwaka” w zuni; “ksiądz” to “shawani” po japońsku i “shiwani” w zuni. Kolejne podobieństwa można dostrzec, jeśli chodzi o gramatykę: w obu językach czasownik znajduje się na końcu zdania, co jest cechą charakterystyczną dla jedynie 45% języków. Co ciekawe, język zuni w tym względzie odróżnia się od innych, sąsiednich języków. Dalsze badania wykazały również podobieństwa biologiczne, jeśli chodzi o ludem Zuni i Japończykami: u obu występuje z tą samą częstotliwością grupa krwi B, a także rzadkie schorzenie nerek. Przekazy ustne na temat pochodzenia świata są również u obu ludów bardzo zbieżne, co sprawiło, że Nancy Yaw Davis sformułowała teorię, zgodnie z którą ok. XII wieku do Ameryki przedostali się w jakiś sposób buddyjscy misjonarze z Japonii…
23. Język baskijski, którym mówi się na pograniczu Francji i Hiszpanii jest jedynym językiem, który nie jest spokrewniony z żadnym innym językiem europejskim.
22. W Republice Południowej Afryki jest jedenaście oficjalnych języków, najwięcej ze wszystkich państw na świecie. Języki te to: afrikaans, angielski, xhosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda, zulu. Zdarzają się też kraje, w których więcej języków ma status oficjalny, ale tylko w obrębie danego stanu czy regionu. Np. w Indiach są dwa języki oficjalne: angielski i hindi, ale 21 języków ma status oficjalny w poszczególnych stanach.
21. Papież “ćwierka” na tweeterze w 9 językach. Najwięcej osób śledzi jego tweety w języku hiszpańskim (6.2 mln). Konta papieża to kolejno: @pontifex (język angielski), @pontifex_es (hiszpański), @pontifex_fr (francuski), @pontifex_pt (portugalski), @pontifex_it (włoski), @pontifex_pl (polski), @pontifex_de (niemiecki) oraz @pontifex_ar (arabski).
20. Najczęściej tłumaczoną na inne języki książką jest Biblia. Zgodnie z danymi podawanymi przez portal: www.wycliffe.org, na dzień dzisiejszy została przetłumaczona w pełni na 500 języków, w 1300 językach dostępny jest Nowy Testament i fragmenty Starego Testamentu.
19. Drugą najczęściej tłumaczoną książką są “Pinokio” Carlo Collodiego. Książkę przetłumaczono na ok. 240 języków zgodnie z danymi zebranymi w latach 90. przez UNESCO.
18. W języku arczyńskim, którym mówi się na Kaukazie, każdy czasownik może mieć 1,502,839 różnych form.
17. Język silbo, którego używa się na Gomerze, jednej z Wysp Kanaryjskich, składa się wyłącznie z gwizdów i służy do porozumiewania się na dużych odległościach. Powstał na bazie lokalnego dialektu języka hiszpańskiego, którego brzmienie próbowano oddać za pomocą gwizdanych dźwięków o różnej wysokości.
16. Język !Xóõ używany w Botswanie słynie z ogromnej liczby fonemów. Używa się w nim 87 spółgłosek (w tym 20 mlaśnięć/klików), 20 samogłosek i 2 tony.
15. Na Ziemi mówi się w ok. 7000 językach.
14. Około 2400 z nich są zagrożone wyginięciem.
13. Tak naprawdę co dwa tygodnie ginie jeden z nich.
12. 840 (czyli 1/7) z wszystkich języków, którymi mówi się na Ziemi, używanych jest w jednym kraju: Papui Nowej Gwinei.
11. Istnieje 13 sposobów zapisania dźwięku [o] w języku francuskim: o, ot, ots, os, ocs, au, aux, aud, auds, eau, eaux, ho i ö. Ktoś narzekał na polską ortografię?
10. Marc Okrand, profesor lingwistyki, który stworzył fikcyjny język Klingon, spędził 3 lata, ucząc go swojego małego syna. Syn jednak dziś zupełnie nie pamięta już tego języka.
9. Język fryzyjski jest uznawany za najłatwiejszy do nauczenia się przez ludzi, dla których ojczystym językiem jest angielski.
8. Pewien Japończyk pozwał ostatnio Narodowy Urząd Telewizji za to, że używane na antenie zbyt często angielskie słowa doprowadziły go do problemów psychicznych.
7. Argentyna jest jedynym oprócz Walii krajem, gdzie językiem walijskim posługuje się znaczna grupa ludzi. Stało się tak dzięki osadnikom z Walii, którzy niemal 200 lat temu osiedlili się w Patagonii.
6. Język Rotokas z Papui Nowej Gwinei znany jest z tego, że zawiera najmniejszą liczbę liter w swoim alfabecie: jedynie 11. Nawet w sztucznym języku toki pona, który uznawany jest za jeden z najprostszych, używa się “aż” 15 liter.
5. Najwięcej liter w swoim alfabecie zawiera z kolei język khmerski, bo aż 74.
4. Kryptofazja to tajny język, którym mówią między sobą bliźnięta.
3. Podobnie jak ludzie, którzy uczą się języka, mówią z określonym akcentem, osoby, które porozumiewają się językiem migowym, również charakteryzuje akcent.
2. W Watykanie można skorzystać z bankomatu wyświetlającego polecenia po łacinie.
1. W języku chińskim (mandaryńskim) jest ok. 50 000 znaków. Aby czytać gazetę, musimy nauczyć się przynajmniej 2000 z nich.
Przygotowano na podstawie: http://list25.com/25-crazy-facts-about-languages/ oraz filmu: https://www.youtube.com/watch?v=51S3ivpBF4I
A to, że nasz rodak stworzył język esperanto, to gdzie? 😛
To wszyscy wiedzą i są z tego dumni, więc to żadna ciekawostka 😉